برای کنکوری‌ها (۱): مراحل تحصیل پزشکی

برای کنکوری‌ها (۱): مراحل تحصیل پزشکی

برای کنکوری‌ها (۱): مراحل تحصیل پزشکی 150 150 امیرمحمد قربانی
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

چند روزی هست که از کنکور ۹۷ می‌گذرد. تا چندی دیگر رتبه‌ها اعلام می‌شود و موقع انتخاب است. در پایان این ماجرا، تعدادی از این ششصد و چهل و دو هزار و دویست و بیست و هشت نفر وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شده و برخی از این افراد، رشته‌ی پزشکی را انتخاب کرده‌اند.

آن سالی را که خودم مشغول انتخاب رشته بودم، خوب به یاد دارم. من می‌دانستم که چه می‌خواهم. دندان‌پزشکی و داروسازی حتی انتخاب نشدند. پزشکیِ حدود ۲۰ شهر را انتخاب کردم و انتخاب رشته‌ام به پایان رسید.

اما می‌دانم که هر سال، عده‌ی قابل توجهی بر سر این تصمیم گیر می‌کنند که چه رشته‌ای بخوانند.

به یک پزشک یا دانشجوی پزشکی می‌رسند که به آن‌ها می‌گوید: احمق نشی بیای پزشکی. حتما برو دندان. نمی‌بینی که ما زندگی نداریم. دائما مشغول به کار هستیم.

(قطعا روشن است که منظورم ایراد گرفتن به دندان‌پزشکی نیست و منظورم این نیست که این رشته‌ها آسان است. صرفا صحبت را انتقال می‌دهم.)

دوباره تردید‌هایش به سراغش می‌آیند. اراده‌اش کمی شل می‌شود. کمی می‌ترسد:

نکند نیمه‌های مسیر کم بیاورم؟

با خود خلوت می‌کند و حرف می‌زند. به رویاهایی که برای دوران دانشجویی‌اش دارد فکر می‌کند. به این که اگر پزشکی را انتخاب کند باید همه‌ی آن‌ها را کنار بگذارد؟

خلاصه بخواهم بگویم، تقریبا می‌توان گفت همه‌ی دغدغه‌ها‌یش را در این سوال جمع می‌کند: پزشکی را – همان که «همه» می‌گویند خیلی سخت است – انتخاب کنم یا نه؟

این پست، برای این افراد است که چنین سوالی دارند. چند نفر در این روزها، سوال‌هایی در این مورد از من پرسیده‌اند.

سعی می‌کنم صحبت‌هایی بنویسم که به آن‌ها کمک بکند که بتوانند مسیر خود را انتخاب کنند.

از مراحل تحصیل پزشکی شروع می‌کنم و به این که در اویل ترم اول بهتر است چه کار کنم، ماجرا را ختم می‌کنم.

طبیعتا قسمتی از حرف‌هایم تکراری است و در نوشته‌های قبلی یافت می‌شود. در هر صورت، امیدوارم کمک‌کننده باشد.

 

مراحل تحصیل پزشکی چگونه است؟

۱. علوم پایه

تو امروز وارد دانشکده شدی. یا ورودی مهر هستی یا بهمن ماه.

فرق چندانی ندارد. درگیر آن‌ها نشو. شاید بهمن بهتر هم باشد. چند ماه وقت داری که به یک سری کارهای دیگر برسی.

از امروز که وارد می‌شوی دانشجوی علومِ پایه (Basic Sciences) هستی. به طور معمول دروس علوم پایه، ۵ ترم طول می‌کشد. البته با برنامه‌ی جدید وزارت‌خانه قرار هست که به ۴ ترم تقلیل یابد. درس اصلی‌ای حذف نمی‌شود. فقط کمی جابه‌جایی صورت می‌گیرد و کمی از این ور و آن ور می‌زنند تا بشود آن را در ۴ ترم ارائه داد.

این چهار یا پنج ترم، به این می‌گذرد که تو یک سری مبانی را یاد می‌گیری. ساده بگویم،‌ تو یاد می‌گیری که بدن در حالت طبیعی چگونه کار می‌کند و باکتری و ویروس و قارچ و انگل چی هستند.

تو باید یاد بگیری که حالت طبیعی این سیستم چگونه است تا بتوانی حالت غیرطبیعی آن را درک بکنی.

آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، متابولیسم، بافت و جنین و باکتری و …، که احتمالا قبل از ورود به پزشکی نیز نام آن‌ها را شنیده‌ای، در این چند ترم تدریس می‌شوند.

در آناتومی به تو شکل ظاهری بدن را توضیح می‌دهند. این که مچ از چند استخوان تشکیل شده و هر استخوان آن چگونه خون‌رسانی می‌شود، در آناتومی یاد داده می‌شود. این که مسیر هر عصب در بدن چگونه است، ناحیه‌های مختلف مغز چه هستند، عضلات چشم چند تا هستند و هر کدام چه کار می‌کنند، دستگاه گوارش از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است و مواردی از این قبیل،‌ موضوعات آناتومی هستند.

بافت‌شناسی، آناتومی میکروسکوپی است. به زبان ساده، اگر قسمتی از بدن را بگذاریم زیر میکروسکوپ و آن‌چه را که می‌بینیم توصیف کنیم، همان بافت‌شناسی است. حالا که تو دانستی پانکراس قسمتی از دستگاه گوارش است،‌ بهتر است که بدانی از چه سلول‌هایی تشکیل ساخته شده است. شکل این سلول‌ها چگونه است و چطور در کنار هم قرار گرفته‌اند. این مباحث در بافت‌شناسی بحث می‌شوند.

در جنین‌شناسی می‌خوانی که هر قسمت دستگاه گوارش، تنفس،‌ قلب و عروق، عصبی و … چگونه در طول رشد جنین انسان، شکل گرفته است. از لحظه‌ای که اسپرم و تخمک مخلوط شده، تا زمانی که بچه به دنیا می‌آید، چه اتفاقاتی برای او می‌افتد؟ یادم هست اولین باری که جنین‌شناسی را خواندم، فقط به این فکر می‌کردم که خیلی عجیب است که با وجود این همه بیماری در دوران جنینی، جان سالم به در بردم.

خودت هم متوجه شدی که تا الان درباره‌ی عمکرد آن ها صحبت نکردیم. عملکرد، موضوعِ فیزیولوژی است. معده‌ی من و تو چگونه اسید تولید می‌کند، چگونه آنزیم می‌سازد و آنزیم چه کار می‌کند، چگونه منقبض می‌شود و با غذا چه کار می‌کند در فیزیولوژی بحث می‌شود. یکی از دروس مورد علاقه‌ام فیزیولوژی است. درس شیرینی است و درک فوق‌العاده‌ای از بدن به تو می‌دهد.

بیوشیمی و متابولیسم هم هستند. آمار افتاده‌های متابولیسم به نسبت بالاست. کمی نچسب‌وار درس داده می‌شود و دانشجوهای کمی به آن علاقه‌مند می‌شوند؛ وگرنه درس فوق‌العاده مهمی است. فیزیولوژی و بیوشیمی مکمل همدیگر هستند. در کنار هم معنای کامل‌تری پیدا می‌کنند و تو از فهمیدن این موضوع، لذت بیشتری می‌بری.

درس‌های دیگری هم هست که از اسم‌شان روشن است که از اوضاع از چه قرار می‌باشد. در باکتری،‌ باکتری‌های بیماری‌زا را یاد می‌گیری و در ویروس‌شناسی، ویروس‌ها را.

یک درس مهم دیگر می‌ماند. پاتولوژی. در پاتولوژی یاد می‌گیری که در هنگام برخورد با عوامل‌بیماری‌زا، چه اتفاقی برای بدن می‌افتد. به زبان دیگر، فرایندِ ایجاد بیماری چگونه است. این که سرطان چگونه ایجاد می‌شود،‌ از موضوعات پاتولوژی‌ست.

بدان هدف دروس علوم پایه، یاد دادنِ بیماری‌ها به تو نیست. هدف این است که – تا حد نیاز –  بفهمی در این سیستم پیچیده، چه قوانینی حاکم است.

فرض کن تو می‌خواهی از هر بیماری یک خلاصه تهیه بکنی که بتوانی آن را خوب یاد بگیری. آن کاغذی که خلاصه را روی آن می‌نویسی، از جنس علوم پایه است. اگر علوم پایه را خوب بلد باشی، می‌توانی به راحتی بیماری‌ها را درک بکنی.

بگذار این نکته را هم بگویم که دوران علوم پایه، منظم‌ترین دوران دانشجویی‌ات خواهد بود. برنامه‌ها نظم دارد. تو سر ساعت به دانشگاه می‌آیی. برنامه‌ی کلاس‌های‌ات معلوم است و می‌دانی امروز چه کارهایی قرار است انجام بدهی.

راستی از همین ابتدا یک سری کلاس‌های عملی هم داری. بافت‌شناسی و جسد و بیوشیمی و باکتری و انگل و پاتولوژی و …، کلاس‌های عملی هم دارند. شاید تصوری که از پزشکی داشته باشی، به این کلاس‌های عملی نزدیک‌تر باشد. پروتئین و قند را اندازه می‌گیری. بر روی جسد – هر چند از آن به علت استفاده‌های مکرر اعضای سالمی باقی ‌نمانده – آناتومی تمرین می‌کنی. قورباغه تشریح می‌کنی. آنتی‌ژن و آنتی‌بادی را می‌سنجی و باکتری کشت می‌دهی و نقاشی انگل‌ها را با نگاه کردن به درون میکروسکوپ، می‌کشی.

به عنوان آخرین صحبت برای این چند ترمِ ابتدای دانشگاه، یادت باشد که این دوران فرصت خوبی است که فعالیت‌های خارج درسی را شروع کنی. کمتر کسانی هستند که اگر در علوم پایه، کاری غیردرسی انجام ندهند،‌ بعدها به سراغ آن بروند. این که چگونه از این چند ترم بهترین استفاده را بکنی، بحثی جداست که بعد از ورودت به دانشگاه با هم در موردش صحبت می‌کنیم.

بعد از پایان دوران علوم پایه، آزمون جامع علوم پایه را در پیش داری. یک آزمون از تمام دروسی که در این چند ترم گذرانده‌ای. آزمون سختی نیست. تعداد افرادی که در آن رد می‌شوند بسیار کم است و با کمی وقت گذاشتن می‌توانی در آن نتیجه‌ی خوبی کسب بکنی.

حال، دوران فیزیوپاتولوژی شروع می‌شود.

 

۲. فیزیوپاتولوژی

حالا قرار است بیماری‌ها را بیاموزی.

احتمالا این حس را خواهی داشت که چرا این بیماری‌ها تمام نمی‌شوند. چرا هر چقدر هم که می‌خوانم باز هم بیماری وجود دارد.

شاید در برابر عظمتِ تعددِ اختلالاتِ این سیستم پیچیده، احساس حقارت بکنی. شاید هم حوصله‌ات سر برود. ممکن است در وسط‌هایش خسته شوی. نا‌امید شوی. بی‌انگیزه شوی. دچار استهلاک شوی.

بیماری‌های هر سیستم بدن انسان را می‌خوانی و داروهای مرتبط با آن سیستم را می‌آموزی. بلاک کلیه، بلاک گوارش، بلاک قلب، بلاک اعصاب، بلاک روماتولوژی، بلاک غدد و …

دورانی است فرسایشی. چیزی به اسم امتحان ترم و میان‌ترم وجود ندارد. شما چند روز، پشت سر هم، کلاس می‌روی؛ سپس چند روز تعطیل هستی و بعد امتحان؛ دوباره تکرار.

قرار است برای یک سال، وضع به همین شکل باشد.

اما همیشه یادت باشد که این دوران، پایه‌های پزشک‌وار فکر کردن تو را شکل می‌دهند. اگر بدانی که چگونه از آن استفاده بکنی، دیگر صرفا فرسایشی نیست.

فهمیدن اختلالات این سیستم پیچیده، لذت‌بخش خواهد بود. می‌فهمی که هنوز هم چقدر علامت سوال وجود دارد. هر کدام از این علامت سوال‌ها، می‌تواند مسیری برای یک ذهن کنجکاو باشد که به دنبال ارضای کنجکاوی خویش برود.

تعداد زیادی از دانشجوها، دیگر از نیمه‌های این مسیر، فقط منتظر هستند که تمام بشود و دوران بالینی شروع شود. به عنوان یک دوره‌ی گذار به آن نگاه می‌کنند. اما این بزرگترین اشتباه است که این دوران را زجرآور خواهد کرد.

بعد‌ها بیشتر در موردش برایت می‌گویم. چگونه خواندن در این دوران، خود بحثی جدا می‌طلبد.

 

۳. دوران بالینی

به دوران اصلی می‌رسیم. دورانی که عمدتا ۳ سال و نیم را تحمل می‌کنند برای این روزها – که البته تحمل کردن سه سال و نیم قبلی، قطعا سخت‌ترین و بدترین روش است.

دوران بالینی خود از دوره‌های کوتاه‌تری تشکیل شده است.

یک سال اول استیودنتی، سال دوم اکسترنی، و زمان باقی‌مانده دوران اینترنی است. البته در خیلی از دانشگاه‌ها به استیودنت و اکسترن، استاژر گفته می‌شود.

این دوران خیلی به دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنی بستگی دارد. این که سیستم آموزشی آن دانشگاه چگونه است. من نحوه‌ی آموزش در شیراز را می‌توانم شرح دهم:

در دوران استیودنتی، کشیک‌ها تا ۱۰ شب هستند که اگر بخش خلوت باشد و کاری نباشد، معمولا به تو اجازه‌ی زودتر رفتن می‌دهند. البته معتقدم که خودت ضرر می‌کنی هر چقدر که زودتر بروی.

دوران استیودنتی شیراز از پنج بخش تشکیل شده است: سه ماه داخلی، سه ماه جراحی، سه ماه اطفال و دو ماه زنان و زایمان. یک ماه باقی‌مانده به دو درس استدلال بالینی و اخلاق پزشکی اختصاص دارد که استدلال بالینی برای گروه داخلی است.

پایان هر بخش امتحان وجود دارد و تو از هر بخش، هم نمره‌ی تئوری و هم نمره‌ی عملی خواهی داشت.

راستی، تعطیلات هم از این زمان تغییر می‌‌کند. در علوم پایه، تابستان تعطیل هستی. در فیزیوپات،‌ تعطیلی تابستان به چند هفته تقلیل می‌یابد و در دوران بالینی، یک هفته دی ماه و یک هفته تیر ماه و یک هفته در دوران عید نوروز تعطیل هستی.

در دوران اکسترنی، همه‌ی بخش‌ها یک ماهه است. کشیک‌های شب شروع می‌شود و تو صاحب مهر می‌شوی و می‌توانی Order‌ بگذاری. تعداد کشیک‌ها بر اساس سیستم دانشگاه این است که در ماه‌های ۳۱ روزه، ۱۱ کشیک و در ماه‌های ۳۰ روزه، ۱۰ کشیک خواهی داشت. چه در دوران اکسترنی و چه در دوران استیودنتی.

البته به خاطر تعداد زیاد دانشجو، معمولا تعداد کشیک‌ها کمتر می‌شود.

به نظر من، بیشتر از این که کدام بخش باشی، بستگی به این دارد که با کدام استاد باشی. در بیخودترین و بی‌آموزش‌ترین بخش‌ها برای دانشجوی عمومی (مثلا بخش آنکولوژی)، بودن با یک استاد خوب،‌ بهتر از این است که یک بخش فوق‌العاده مانند داخلی عمومی ولی با یک استاد بیخود و بی‌سواد باشی.

راستی، یک پایان‌نامه هم در انتظار است که قبل از شروع اینترنی، باید ثبت بشود. در ضمن، از زمان اکسترنی که کشیک شب شروع می‌شود، یک حقوق بخور و نمیری هم داری.

در پایان اکسترنی، آزمون جامع پیش‌کارورزی در انتظار است و پس از آن دوران اینترنی شروع می‌شود.

اینترنی کمی بیشتر از اکسترنی طول می‌کشد و در پایان آن تو فارغ‌التحصیل دوران عمومی هستی.

از این لحظه عنوان پزشک را یدک می‌کشی؛ ولی این که واقعا پزشک باشی یا نه، انتخاب توست.

 

۴. رزیدنتی و فلوشیپ

در کل دوران پزشکی عمومی‌ات، این اصطلاح را احتمالا زیاد می‌شنوی: «استریت هستی؟»

البته معنایش با Straight‌ بودن در ادبیات روزمره‌ی انگلیسی، زمین تا آسمان، تفاوت دارد. اینجا منظور از استریت بودن این است که آیا بدون رفتن طرح دوران عمومی حق داری در امتحان تخصص شرکت بکنی یا خیر؟

درصد خیلی کمی کلا از طرح معاف هستند. مثل کسانی که یک تا سه کشوری در آزمون پیش‌کارورزی می‌شوند. افراد دیگری هستند که حق دارند یک بار در آزمون رزیدنتی شرکت بکنند و اگر قبول شدند، طرح دوران عمومی خود را نروند.

وقتی دانشجوی دوران تخصص شدی،‌ به تو رزیدنت یا دستیار تخصصی می‌گویند.

رزیدنتی خود بحثی جداست که فعلا آن‌‌قدر در مورد آن اطلاع ندارم که در موردش بنویسم. پس از رزیدنتی دوران فلوشیپی فرا می‌رسد که دوره‌های فوق‌تخصصی هست.

این دوران‌ها نیز آزمون‌های مخصوص به خود را دارد که خود داستان‌های جداگانه دارند. آزمون ارتقا. آزمون بورد. آزمون فلوشیپ.

 

پی‌نوشت ۱:‌ دانشگاه‌های مختلف تفاوت‌هایی دارد. در بعضی از آن‌ها دوران علوم پایه ۴ ترم و بعضی ۵ ترم هستند. تعداد و محتوای بلاک‌های فیزیوپات متفاوت است. بخش‌های بالینی، تعداد ماه‌های هر بخش، محتوای تدریسی، نحوه‌ی ارزشیابی در بخش‌ها نیز تفاوت‌هایی دارد. اما سوال اکنون شما و دغدغه‌ی فعلی این نیست. موضوع کنونی این است که پزشکی یا نه. این حرف‌ها در درجه‌ی بعدی است.

پی‌نوشت ۲: این متن قطعا ناقصی‌های فراوانی دارد. دوستی دارم که جزئیات این موارد را بهتر از من می‌داند و قرار شده است که در این زمینه کمک کند. اگر در زمینه‌‌ی مراحل تحصیلی سوالی بود حتما مطرح شود و این سوال را خودم یا دوستم – امیرهومن هویدایی – جواب خواهیم داد.

۳۳ دیدگاه
 • سلام آقای قربانی ، من دانشجوی ترم یک پزشکی همون دانشگاهی هستم که شما توی فرم انتخاب رشته تون بعد از دانشگاه فعلی تون زده بودید 🙂
  کمی نگرانم . نگران این که پزشک خوبی نشم . من خیلی زودتر از باقی هول میکنم و مستاصل می شم . اینطور مواقع ذهنم پاک و سفید میشه و هیچ کاری از دستم برنمیاد . خواه این موقعیت استرس زا گیر کردن توی ترافیک باشه خواه پرسش شفاهی درس بافت ! می ترسم اینطور باقی بمونم و در محیط بالینی ناکارامد باشم . این احوالات باعث شده به تغییر رشته فکر کنم ؛ رفتن به سمت رشته هایی که دوستشون ندارم اما لااقل در اون زمینه ها ناکارامد نیستم . جدای از این، فوق العاده ادم احساساتی و حساسی هستم. مرگ و بیماری و فقر و مشکلات دیگران برام خیلی آزاردهنده و دردناک و درگیرکننده ست. ( در حدی کا با دیدن احوال ناخوشایند باقی به سرعت چشمهام اشک الود میشن و حس می کنم سنگ بزرگی روی قفسه ی سینه م قرار دادن!)می ترسم از لحاظ روانی برای این رشته کافی نباشم . سئوالم اینه که در طی این ۶ سال و اندی، روند آموزش پزشکی می تونه من رو از لحاظ روحی برای طبابت اماده کنه؟
  می ترسم که زمان و انرژی ای که صرف درس ها می کنم فقط به اندازه ی پاس کردن کفایت کنه و من اونطوری که باید از لحاظ علمی آماده نباشم . نمی دونم چطور بفهمم دارم درست درس می خونم یا نه . تصور می کنم صرفا نمره ای که از امتحانات و کوئیزها می گیرم معیار خوبی نیست .
  راهی وجود داره برای این که بفهمم نحوه ی برخوردم با رفرنس ها و جزوات در ایام علوم پایه درسته ؟
  سوال بعدی من از شما راجع به فعالیت های جانبی ای هست که میشه در طی علوم پایه بهش پرداخت . المپیادهای دانشجویی ؟ فعالیت توی کمیته ی تحقیقات و انجمن علمی ؟ یا پرداختن به علایق شخصی مثل روان شناسی و فلسفه و ادبیات و هنر ؟ هیچ جهت گیری خاصی برای پرکردن وقت های خالیم ندارم . من به حیطه ی neuroscience و کمی هم به public health علاقمندم . در دوران علوم پایه چطور بپردازم بهشون ؟ در مقاطع بعدی مجالی برای کار کردن در این زمینه ها وجود داره ؟
  عذر می خوام که سوالاتم تا این حد پراکنده و ابتدایی هستن . حقیقتی که هست اینه که سردرگمی زیادی احساس می کنم در ارتباط با دوران علوم پایه . نمی دونم چطور ازش به بهترین شکل بهره ببرم . در دوران پسا کنکور بارها می خواستم در این باره ازتون بپرسم اما تصور کردم با ورود به دانشگاه و پرس و جو از باقی، راه مناسب خودم رو پیدا می کنم . ولی متاسفانه در طی این یک ماه در وضعیت مطلوبی روزها رو سپری نکردم . دوست ندارم که سه ترم باقی هم در بطالت سپری شه و من بمونم با دست های خالی . از این بابت مزاحم شما شدم .

  • امیرمحمد قربانی آبان ۱۰, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۱

   سلام مهدیه. راستش الان نمی‌تونم برات جواب طولانی بنویسم و سوال‌های تو نیاز به جواب طولانی دارند. ولی بذار جواب سوال اولت رو بدم. این که روند آموزش پزشکی یک دانشجو رو از لحاظ روحی برای طبابت آماده می‌کند یا نه؟
   جواب خیر هست. بعضی از دانشگاه‌ها تلاشی پوچ و فرمالیته برای این کار انجام می‌دهند. بعضی جاها همین رو هم انجام نمیدن.
   ولی خودت میتونی به خودت کمک بکنی که برای این مسیر آماده بشی.

   در مورد رفرنس‌ها هم نوشتم تو وبلاگ. من این چند روز حتما یه وقتی میذارم که مطالب رو دسته‌بندی بهتری بکنم. در مورد فعالیت‌های دانشجویی هم نوشتم. توی نوشته‌های صفحه‌ی اول و دوم، جواب اکثر سوال‌هات رو میتونی پیدا بکنی.

 • سلام مرسی از توضیحات کاملتون
  چند وقت پیش رفته بودم پیش یه دکتر عمومی میگفت اگر میخواهید دکتر خوبی بشید،سعی کنید در دوران عمومی،طب سنتی رو هم در کنار درسهاتون بخونید.این به نظرتون کمکی میکنه؟
  چون میگفت در دوران عمومی شما روش درمان رو بیشتر یاد میگیرید در پزشکی مدرن ولی اگه طب سنتی رو هم کتاباش رو بخونید توی تشخیص بیماری ها خیلی راحت ترید

  • امیرمحمد قربانی آبان ۱۰, ۱۳۹۷ در ۰۸:۵۳

   سلام علی. به نظرم تا حدی باید بدونی. به عنوان این که یک Alternative Medicine هست که خیلی جذابه برای مردم ما. اما اسمش روش هست. Alternative. به تشخیص تو هم کمکی نمی‌کنه. به درمان شاید. بعضی از جاها، واقعا هم درمان‌های خوبی پیشنهاد می‌کنه.
   حداقل من اونقدر علم ندارم که بتونم از طب سنتی برای تشخیص استفاده بکنم.

 • ممنون از مطالب عالیتون
  یه سئوال داشتم خدمتتون، اینکه هروقت مطالب سایتتون رو میخونم از اساتیدتون تشکر میکنید ولی هیچوقت اسمشون رو ذکر نمیکنید چرا!!!

  • امیرمحمد قربانی مرداد ۹, ۱۳۹۷ در ۱۳:۴۲

   سلام فاطمه.
   اسم بعضی‌ها رو می‌نویسم. مثلا در اون پستی که در مورد اورژانس اطفال هست، اسم استاد رو ذکر کردم.
   بعضی‌ها رو نمی‌نویسم چون ازشون اجازه نگرفتم.
   بعضی‌ها رو هم نمی‌نویسم چون میخوام مفصلا بعدا در موردشون بنویسم.

   اگه در مورد کسی از اونا سوال داری، بپرس ازم.

 • باسلام ازبیننده های طرفدار مطالب شما هستم،لطفا ارایه مقالات بیشتر به روز عمل نمایید.
  متشکرم
  https://www.pasargadmetal.com

 • سلام اقای دکتر کامنت هایی دیروز نوشتم رو دیدید؟

  • امیرمحمد قربانی مرداد ۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۸

   سلام زهرا. بله دیدم نوشته‌هات رو. تا آخر هفته که نتایج هم اون موقع میاد، برات مینویسم نظرم رو. امیدوارم که کمک‌کننده باشه.

 • سلام وااای مرسییی. آقای قربانی چقدر به موقع این مطلب رو گذاشتید واقعا اطلاعاتم درمورد رشته پزشکی خیلی کم بود. تا چند روز دیگه نتایج کنکورم میاد برام دعا کنید که منم این مراحلو بگذرونم.

 • اقای دکتر شما اگه به جای دانشگاه شیراز، پزشکی یک دانشگاه توی شهرستان قبول میشدید میرفتید؟ ببخشید میشه یکم منو راهنمایی کنید من توی انتخاب دانشگاه دچار سردرگمی شدم

 • سلام بله. منظورم رو درست متوجه شدید.
  اقای دکتر به نظر شما یه پزشک که از دانشگاهی غیر از تهران و شیراز فارغ التحصیل میشه با یه نفر که از دانشگاه شهرستان فارغ التحصیل میشه خیلی فرق داره؟ من ارزوهای بزرگی دارم و دوس دارم یک پزشک ماهر بشم ولی به نظرم با درس خوندن در دانشگاه هایی غیر از تهران و شیراز به هدفم نمیرسم.

 • سلام
  اقای دکتر ببخشید تفاوتی زیادی بین یه نفر که تو دانشگاه معروف ایران مثل تهران و شیراز و… درس میخونه با یه نفر که جای دیگه ای پزشکی میخونه هست؟ راستش من کنکوری ۹۷ هستم و هدفم دانشگاه تهران بوده ولی با توجه به سختی کنکور ۹۷ شاید قبول نشم به نظر شما اگه قبول نشم واسه کنکور ۹۸ بمونم؟

  • امیرمحمد قربانی مرداد ۶, ۱۳۹۷ در ۱۴:۳۴

   سلام زهرا.

   سوال‌ات این هست که می‌ارزه یک سال دیگر درس بخونی که فقط به دانشگاه تهران بری؟

 • سلام. امکان داره منم وارد این رشته بشم :-))
  ولی چجوری مدیریت کنم تلگرام رو ؟ اینستا رو ؟؟ نت گردی… وب گردی
  من میترسم… میترسم بی جنبه بازی من، من رو از درس بندازه از اینکه ساعت ها مثل الان بشینم و هزاران وب بخونم:-(((

  میشه راهتماییم کنید؟ شما خودتون چجوری کنترل میکنید؟؟ ایضا شما وب هم دارید:))

 • سلام
  ممنون که حوصله کردید و این نکته های نابو گفتید . تا الان کسی اینطوری پزشکیو برام توضیح نداده بود .
  ممون از مقاله ی بی نظیرتون ❣

 • خب این یعنی چی حالا؟ حالا دندون پزشکی خوبه یا پزشکی؟

  • امیرمحمد قربانی تیر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴

   سلام. جواب این سوال رو قرار نیست من بدم. من قرار هست یک سری حرف بزنم و کمک بکنم به شما و بقیه که خودتون به جواب این سوال برسید. این نوشته، اولین نوشته از این مجموعه بود.

 • ممنون از مطلبتون

 • سلام
  امید دارم که دکتر باوجدان و اخلاقی بشید چیزی که در دنیای امروز کم رنگ شده است.
  دوستی می گفت اگر بین رشته ایی که دوست دارید با رشته ایی که در جامعه کاربردی ترست دچار شک و تردید شدید کدام را انتخاب می کنید؟ خودش جواب داد اشکال کار ما این است که می خواهیم به قولی دنیا را کن فیکون کنیم و کارهایی را انجام بدیم که دیگران نکرده ان و گویا خدا فقط ما را برای این کار برگزیده ست! این جواب را به همه ی کسانی که دغدغه چنین تفکری را دارند بگویم که دوست عزیز! مطمئن باش کسی جای تو را در این دنیا نمی گیرد و هرکس در این دنیا به اندازه خودش سهمی دارد پس خواهشا فقط ان چیزی را که خودت دوست داری انتخاب کن! یقینا با این کار هنجارشکنی ها کم می شود و هرکس لااقل به شغل خودش خیانت(چه مادی و چه معنوی) نمی کند!

 • امیرمسعود حدیدی تیر ۲۹, ۱۳۹۷ در ۰۹:۰۲

  امیرمحمد جان
  میتونی کمی درباره تعادلی که بین خوندن رفرنس کتاب ها و جزوات برقرار کردی بنویسی؟
  من هنوز در این زمینه مشکل دارم،

 • سلام دکتر!
  مرسی از مطلب خوبتون!
  بی صبرانه منتظر ارائه این مطالب و مطالب تکمیلی و جذاب ترتون توی همایش زنگ تفریح هستیم! 😉 :پی

 • مطلب نابی بود ممنون از به اشتراک گذاریش.
  فقط یک سوال یک پزشک که در دوران اینترنتی هست به عنوان پزشک اجازه تجویز با مسولیت خودش داره با اینکه اساتید زبده در کنارشون هست؟ و اینکه در بخش زنان و زایمان چطوری اجازه فعالیت میدن؟

  • امیرمحمد قربانی تیر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۸:۰۳

   سلام محمد.

   استاد همه‌ی ساعت‌ها نیست؛ ولی مریض همیشه هست. پس یک جاهایی باید تصمیم بگیری و تجویز بکنی. آموزش می‌بینی که این کار رو بکنی. ولی تو تنها مسئول نیستی. اینترن مسئوله، رزیدنت مسئوله، پرستار مسئوله، استاد مسئوله و … اگر خطایی هم صورت بگیره، پزشکی قانونی بررسی می‌کنه که سهم هر کسی در خطا چقدر بوده.

   از بخش زنان و زایمان منظورت خود بخش زایمان هست و این که برای زایمان میریم یا نه؟

  • ممنون از جوابت.اره منظورم برای زایمان هست.
   درمورد اون سیستمی که اطلاعات مریض ها وبیماری ها رو داخلش وارد میکنی میتونی یه خورده توضیح بدی .
   سیستم his بیمارستانی هست درسته؟

   • امیرمحمد قربانی تیر ۲۹, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۶

    برای زایمان هم میشه رفت. راحت نه ولی شدن میشه.
    من رفتم ولی خودم هنوز بلد نیستم که اگه مشکلی پیش اومد چه کار میشه کرد.

    آره. سیستم HIS هست. آزمایش‌هایی که داخل بیمارستان انجام میشه و جواب برخی از ریپورت‌ها رو میتونی اینجا ببینی. راستش نمی‌دونم در مورد چه قسمتی‌اش دوست داری بدونی که برات بگم. اگر قسمت خاصی هست بهم بگو.

 • مطلب بسیار مفیدی بود ممنووون