باکتری

امروز می‌خواستم Microbiology بخوانم که جمله‌ای در شروع فصل نظرم را جلب کرد. به نظرم، یکی از بهترین ویژگی‌های یک کتاب (دانشگاهی) خوب، به وجود آوردن لحظاتی است که به یاد ماندنی هستند. این حس خوبی که از دیدن یک عکس، خواندن یک پاورقی، یک جمله‌ی طنز و … ایجاد می‌شود پایدار است و آن جمله، عکس و … شاید تنها چیزی باشد چندین سال بعد از این کتاب در ذهن داشته باشیم. یادم هست چندین ماه پیش داشتم پاتولوژی رابینز را می‌خواندم. مبحث inflammation (التهاب) بود. رسیدم به اواسط فصل که می‌خواست واسطه‌های ایجاد التهاب را توضیح دهد. بعد از بار اول که مبحث تمام شد، تنها جمله‌ای که یادم مانده بود، این بود:

While the harried student may find this list daunting (as do the professors!), it is worthy of note that this knowledge has been used to design a large armamentarium of anti-inflammatory drugs, which are used every day by large numbers of people and include familiar drugs like aspirin and acetaminophen.

… با این که دانشجویان تحت فشار، این لیست را وحشتناک و رعب آور می‌بینند (استاد‌ها هم همین‌طور!)، بهتر است …

کتاب Step 1 – First Aid نیز، که در اصل برای امتحان USMLE آمریکا نوشته شده است، کار جالبی انجام داده است. در قسمت اول کتاب تقسیم‌بندی به صورت بیوشیمی، میکروب‌شناسی، ایمنی‌شناسی، پاتولوژی و فارماکولوژی است. در قسمت دوم دستگاه‌های بدن را بررسی می‌کند. در اول هر فصل تعدادی جمله از نویسنده‌ها، از فیلم‌ها، از بازیگران و … آورده است که مستقیم یا غیر‌مستقیم، مرتبط با آن بخش است. در اول بخش microbiology این جمله را آورده است:

Support bacteria. They’re the only culture some people have.

-Steven Wright

Steven Wright

از باکتری‌ها حمایت کنید. آن‌ها تنها فرهنگی هستند که عده‌ای دارند.

-استیون رایت

استیون رایت، کمدین آمریکایی، به زیبایی از دو معنی مختلف کلمه‌ی culture استفاده کرده است. Culture جدا از فرهنگ، به کشت سلول، باکتری، قارچ و .. نیز اشاره دارد.

۳ نظر

 1. I’ve never knew studying a text book can be hilarious and fun until
  I read this.

 2. سلام
  چقدر با کیفیت و آرامش مطالعه میکنین
  همین آرامش در وبلاگ شما هم موج میزند

  اولین روز بازدید از وبسایت شما
  اولین دیدگاهم
  و آغاز تغییراتی جدید و ناب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *